Přírodní termogenika a její zdroje

Přírodní termogenika a její zdroje
Termogeny jsou chemikálie, které pomáhají při hubnutí, urychlují metabolismus a zvyšují spalování tuků. V dnešní době je dostupných mnoho doplňků stravy, které tyto látky obsahují. Mnoho z nich se naštěstí přirozeně nachází v různých potravinách. Je tedy dobré vědět, které potraviny byste měli zařadit do jídelníčku, abyste co nejrychleji získali štíhlou postavu.

Doplňky přírodní termogeniky

Když chcete urychlit hubnutí za pomoci doplňku stravy, je nejlepší si vybrat co nejpřírodnější, otestovaný a bezpečný doplněk. Mezi takové rostliny patří třeba paulinie nápojná (guarana), garcinie kambodžská a irvingia gabonensis.

Paulinie nápojná (guarana)

Paulinie je exotický plod pocházející z jižní Afriky. Díky stimulačnímu účinku je často používaná v energetických nápojích. Guarana obsahuje guaranin – látka podobná kofeinu díky podobnému chemickému složení a vlastnostem. Účinky garaninu na tělo jsou dlouhotrvající, vydrží až šest hodin. Navíc guarana urychluje metabolismus a stimuluje termogenezi. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete guaranu používat společně se zeleným čajem nebo yerba maté.

Garcinie kambodžská

Garcinie kambdžská (záplaty komponent: Catch Me Patch Me) je výtažek ze stejnojmenné rostliny, který se nedávno začal používat jako doplněk na hubnutí. Garcinie kambodžská roste v jihovýchodní Asii již tisíce let a tradičně se používá jako léčivo v hindské přírodní medicíně. Obsahuje kyselinu hydroxicitrónovou (HCA) a podporuje termogenezi. Zpomaluje přeměnu sacharidů na lipidy, aby potlačila chuť k jídlu, a snižuje ukládání tuku v těle. Další výhodou je, že tato složka snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. V kombinaci se zdravou, vyváženou stravou vám tato rostlina dokáže rychle pomoci ke štíhlé postavě.

Irvingia gabonensis

V takzvaném africkém mangu se nachází polyfenoly, které regulují hormony v těle. Konkrétně jde o hormony, které mají na svědomí přibírání a hubnutí – inzulín a leptin. Výtažek z afrického manga bojuje proti návalům hladu, obzvláště u lidí, u nichž hormony nefungují správně. Navíc tato látka stimuluje vylučování leptinu, čímž oklame mozek. To proto, že tělo přirozeně vylučuje hormony, když tělo přijme sacharidy. Pokud v takové situaci sacharidy opravdu neposkytnete, tělo si vezme energii z tuku uloženého v těle, čímž vás ho efektivně zbaví. Užívání výtažku z afrického manga společně se zdravou nízkosacharidovou stravou může výrazně pomoci při hubnutí.

Potravinářské výrobky bohaté na přírodní termogeny

Kromě užívání doplňků stravy na hubnutí bychom také měli sáhnout po jídlech, které obsahují chemické složky, které zvyšují efektivnost metabolismu a spalování tuků. Možná, že ani netušíte, kolik produktů, které jsou velice prospěšné pro tělo, je dostupných v každém supermarketu.

Káva

Káva, nebo spíše kofein obsažený v kávě, stimuluje funkci nervového systému a zvyšuje efektivitu vnitřních orgánů. Díky tomu dochází ke zvýšenému spalování uloženého tělesného tuku. Abyste ale dosáhli termogenického účinku, je potřeba zkonzumovat více než 300 mg kofeinu denně, což odpovídá třem šálkům kávy. Důležité je, že to platí pouze pro zrnkovou kávu – instantní káva obsahuje přibližně o polovinu méně kofeinu než káva mletá.

Zelená káva a artyčoky

Zelená káva i artyčoky obsahují složku, která podporuje spalování tuků. Tato složka se nazývá kyselina chlorogenová. Snižuje absorpci glukózy střevními buňkami (enterocyty), díky čemuž si vaše tělo uchová více živin získaných potravou. Ve výsledku to znamená snížení krevního cukru, takže tělo musí energii fungovat z jiného zdroje –  z tuku uloženého v těle.

Zelený a červený čaj a červené víno

Zeštíhlovací účinky červeného a zeleného čaje a červeného vína jsou způsobeny tím, že tyto nápoje obsahují polyfenoly – katechiny. Katechiny jsou velice účinné antioxidanty, které regulují činnost mnoha enzymů včetně jednoho, který má na svědomí produkci adrenalinu. Zvýšený hladina adrenalinu v těle urychluje spalování tuků a termogenezi. Katechiny také omezují množství energie vstřebané z jídla. Tyto efekty v čajích jsou způsobeny obsahem kofeinu a fenolových kyselin. Pokud jde o víno, více katechinů je ve víně suchém, a proto se tento typ vína doporučuje lidem, kteří chtějí zhubnout.

Pálivé koření

Veškeré koření, které obsahuje pálivé ingredience, jako je zázvor, kajenský pepř, chilli, kari, pepř, skořice a česnek, se považuje za termogenické. Ingredience zodpovědné za pálivou chuť jsou kapsaicin, kurkumin a gingerol. Fungují jako stimulanty pro zvýšení aktivity těla. Mozek poté vyšle nervový impulz do nadledvinek, díky čemuž produkují více adrenalinu. Zvýšená hladina tohoto hormonu v těle zvyšuje tep a zrychluje metabolismus. Kapsaicin stimuluje receptory tukových buněk. Bílá tuková tkáň uchovává energii, zatímco hnědá produkuje teplo při spalování tuků. Kapsaicin zvyšuje termogenezi a urychluje produkci ATP. Adenosintrifosfát je nositelem energie a zvýšené množství této látky v těle snižuje ukládání tuků v těle.

Ovoce a zelenina, která obsahuje vitamín C

Vitamín C je silný antioxidant, který chrání buňky v těle před oxidačním stresem. Také funguje jako prevence rakoviny a neurodegenerativních procesů a zpomaluje proces stárnutí. Také hraje velice důležitou roli při hubnutí. Díky tomuto vitamínu tělo produkuje L-karnitin, který urychluje spalování tuků. Navíc se vitamín C podílí na tvorbě kolagenu. Ovlivňuje také pevnost a hustotu pokožky. Pro lidi držící dietu může být velice užitečný, protože dokáže zabránit nechtěným vedlejším účinkům hubnutí jako je volná kůže.

Mezi ovoce, které obsahuje nejvíce vitamínu C, patří: citron, grapefruit, pomeranč, limetka, mandarinka, papája, guava, rybíz, brusinka, divoká růže, temnoplodec, jahoda, kiwi a jablko.

Zelenina, která obsahuje nejvíce vitamínu C, je: paprika, petržel, květák, růžičková kapusta, ředkev, špenát, zelí, brambory a rajče.

Vláknina

Vláknina obsažená v ovoci a zelenině a celozrnných cereálních produktech zpomaluje uvolňování cukru do krve. To snižuje vystřelení inzulínu a potlačuje návaly hladu. Také svazuje tuk, který tělo přijme stravou a usnadňuje jeho vyloučení z těla, čímž předchází jeho ukládání v podobně tukové tkáně.

Potraviny s nejvyšším obsahem vlákniny jsou:

  • ¥ Zelenina včetně luštěnin: fazole, hrách, sója luštinatá, čočka, boby and artyčoky, řepa, cibule, salát, dýně, špenát, cuketa, ředkev, růžičková kapusta, petržel, celer, mangold, česnek, kapusta a mrkev;
  • ¥ Ovoce včetně rybízu, malin, avokáda, borůvek a angreštu;
  • ¥ Celozrnné výrobky a produkty z nich vyrobené jako chléb, testoviny, ovesná kaše, cereálie a hnědá rýže.

Potraviny bohaté na bílkoviny

Bílkoviny jsou jednou z nejdůležitějších živin v těle, které člověk získává z jídla. Podílí se na stavbě veškeré tkáně v těle a jsou záložním materiálem. Navíc má konzumace většího množství bílkovin pozitivní účinek na hubnutí. Při trávení bílkovin musí tělo vydat více energie než při trávení tuku. Proto by ve vašem dietním jídelníčku neměly chybět produkty bohaté na bílkoviny. Mezi tyto produkty patří:

  • ¥ libové maso a ryby včetně kuřecích prsou, krůtích prsou, libového hovězího, králičího a telecího masa, vejce, ryby, sardinky, platýz a losos;
  • ¥ luštěniny – například fazole, čočka, sója and cizrna;
  • ¥ mléčné produkty – například jogurt, podmáslí či tvaroh;
  • ¥ semínka a oříšky.

Všechny tyto produkty navíc obsahují vápník, který snižuje aktivitu enzymů, která mají na svědomí ukládání tuku.

Ale nezapomínejte na to, že dieta, která obsahuje příliš bílkovin, není zdravá a může vést k různým onemocněním. Konkrétně přílišná konzumace červeného masa může vést k rakovině.

CLA Kyselina linolová

CLA kyselin linolová má v lidském těle několik důležitých úloh. Mimo jiné také ovlivňuje metastáze a zabraňuje růst u nádorů. Také chrání kardiovaskulární systém a chrání před aterosklerózou. Snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi a snižuje ukládání plaku v cévách. Nové studie ukazují, že CLA má pozitivní vliv na imunitu a zabraňování onemocnění jako je cukrovka a osteoporóza.

Kromě pozitivních účinků na zdraví CLA také zabraňuje proniknutí triglyceridů do tukové tkáně. Díky tomu nedochází k jejich ukládání. Navíc kyselina linolová podporuje přenos mastných kyselin do mitochondrie v tkáni po celém těle. Tam je použita při procesu termogeneze. Díky tomu se CLA kyselina linolová čím dál více používá jako pomoc při hubnutí.

CLA kyselinu linolovou lze získat konzumací másla, plnotučného mléka, masa a lněného oleje. Lněný olej je potřeba konzumovat za studena, jelikož při vystavení teplu ztrácí prospěšné vlastnosti.

L-karnitin

L-karnitin je látka, kterou tělo přirozeně produkuje. Také ji lze získat z jídla – je totiž v mase a mléku. L-karnitin lze také získat ve formě doplňku stravy.

Tato látka se podílí na přenosu mastných kyselin do mitochondrie ve tkáni. Tam jsou poté spáleny a použity na výrobu energie. Vysoká hladina l-karnitinu v těle pomáhá zpracovat více tukové tkáně a zrychlit výrobu energie. Díky tomu lze jednodušeji dosáhnout uspokojivých výsledků při hubnutí a zbavit se tolik nenáviděných špíčků.

Je obecně známo, že pro úspěšné hubnutí nemusíte hladovět. Nejlepší je zvolit dobře vyváženou stavu, která poskytne tělu všechny potřebné živiny. Když do ní zahrnete produkty, které fungují jako přírodní termogeny, proces hubnutí bude zcela zaručeně rychlejší, účinnější a bezpečný pro vaše tělo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *