Jak se před dovolenou zbavit nadváhy?

Co mohu udělat, abych rychle zhubla? – To je jedna z nejčastějších otázek, které si před odjezdem na dovolenou pokládáte. Ale přiznejme si to, pokud poslední půl rok nezahrnoval pravidelnou fyzickou aktivitu a volný čas byl stráven pojídáním brambůrků před televizí, tak bude velmi těžké se těch extra kilo těsně před dovolenou zbavit. Naštěstí, díky vhodné hubnoucí a čistící péči, můžete svůj vzhled výrazně zlepšit, můžete se zbavit zbytkové vody v těle a co je nejdůležitější, získat tu štíhlou postavu, kterou chcete.

Když přijde na vzhled našeho těla, tak má jistě mnoho z nás plno důvodů na co si stěžovat. Vystouplé břicho, široká stehna, větší břicho a celulitida jsou naše největší komplexy. Můžete se jich zbavit, aniž byste museli přinést velké oběti a projít si mučením? Samozřejmě že ano! Stačí si vzpomenout na některá zlatá pravidla – vyvážená strava, pravidelnost a umírněnost v jídle stačí pro rychlé zhubnutí pár kil navíc.

Ztráta váhy ztráta vody

Lidské tělo je tvořeno z více než 70 procent vody. Naše tělo ji potřebuje nejen ke správnému fungování, ale je také nepostradatelnou součástí všech metod hubnutí. Vypité tekutiny nám poskytují pocit plnosti na celé hodiny. Zajímalo vás někdy, proč? Naše tělo často interpretuje žízeň jako touhu po jídle. Proto jíme, i když chceme jen pít. Přebytečné jídlo není použito na nahrazení energie, ale je místo toho uloženo ve formě extra tuku. Proto čím více pijeme, tím méně hladoví jsme, a tak hubneme.

A to není všechno. Voda také pomáhá při očistě těla od škodlivých toxinů a metabolických zplodin. Její přítomnost pomáhá normálnímu metabolismu, podporuje regulaci tělesné teploty a přenáší živiny do jakýchkoliv zdravých buněk. Proto když pijete příliš málo, začne vaše tělo reagovat proti dehydrataci a tekutina se v těle uloží. Účinky tohoto nedostatku jsou pociťovány velmi rychle. Těžkost, otok lýtek a početné otoky jsou nejčastější příznaky toho, že vaše tělo udržuje vodu. V mnoha případech se toto projevuje jako náhlé zvýšení tělesné hmotnosti. Takže pokud jste jednu noc přibrali 1,5 kg, nepanikařte. Je to asi znamení, že potřebujete více tekutin. Takže než se vrhnete na nějakou smrtelnou dietu a otočíte celý váš život vzhůru nohama, začněte pít alespoň 2 litry vody denně. Pokud po několika dnech potíže přetrvají, zvažte změnu svých stravovacích návyků.

Je pravda, že nám voda může pomoci zhubnout a je jedno, kdy ji pijeme. Nicméně pokud chceme získat nejrychlejší možné účinky, měli bychom zvážit tyto tři cenné tipy:

 • vypijte půl litru vody ihned po probuzení – po osmi hodinách spánku, je vaše tělo ve skutečnosti velmi dehydratované, to nepříznivě ovlivňuje metabolismus a funkce ledvin trpí stejně, a co je nejdůležitější, zvyšuje pocit hladu;
 • vypijte sklenici vody půl hodiny před každým jídlem a alespoň jednu sklenici vody po každém jídle – budete jíst méně jídla a nebude později cítit hlad;
 • Nikdy během jídla nepijte – voda rozpouští žaludeční kyseliny a prodlužuje trávení potravy, to posiluje hromadění tuku.

Chcete zhubnout? Jezte!

Většina lidí na dietě si myslí, že vyhnout se jídlu je nejlepší způsob, jak se zbavit nadváhy. Na tom ale není ani špetka pravdy! Toto chování výrazně zpomaluje metabolismus, a tím se zabrání spalování přebytečného tělesného tuku. Navíc výsledné nepravidelné stravovací návyky vedou k nárůstu tělesné hmotnosti, a to i když významně omezíte kalorický obsah jídel. A vynechání snídaně má ty nejhorší důsledky. Proč? Toto první jídlo nastaví rytmus našeho těla po zbytek dne. V případě, že bude vyvážená a zdravá, bude zcela přeměněna na energii a neuloží se ve formě tuku.

Co jiného bych měl/a vědět o zdravém stravování? Odborníci na výživu se domnívají, že nejzdravější způsob, jak snížit hmotnost našeho těla, je během dne jíst pět malých jídel. Tímto způsobem tělo spaluje kalorie celou dobu a my se zbavíme nepříjemného pocitu hladu. Není bez důvodu, že většina světových nejúčinnějších diet na hubnutí je založena právě na tomto principu. Díky této léčbě jsou účinky viditelné už během prvních několika dní hubnutí, ale pokud je naším cílem zhubnout více než 11 kilogramů, tak musíme být trpěliví. Můžete si být jisti, že pět vyvážených jídel během dne nezaručí pouze bezpečného spalování tuků, ale také vás ochrání před jojo efektem.

Každá dieta potřebuje stálost. Jídla musí být konzumována ve stejnou dobu, a to následovně:

 • snídaně ihned po probuzení – její složení by mělo obsahovat zdravou rovnováhu bílkovin a sacharidů, např. Ve formě kaše;
 • Brunch asi dvě hodiny po snídani – nejlépe, pokud se jedná o sendvič vyrobený z celozrnného chleba s čerstvou zeleninou a libovou šunkou;
 • Oběd v polovině dne – vzhledem k bohatství vitamínů a živin, musí být oběd nejsytějším jídlem. Měl by obsahovat vařené krůtí, kuřecí maso nebo ryby;
 • odpoledne asi tři hodiny před večeří – toto jídlo by se mělo skládat z čerstvého ovoce nebo lehkého salátu;
 • večeře maximálně dvě hodiny před spaním – večeře by v ideálním případě měla obsahovat vařené maso a celozrnné chleby.

Výběr správné stravy pro hubnutí je individuální záležitostí. Neměli bychom se proto nechat strhnout výhradně názorem našich přátel (i když to je velmi důležité), ale měli byste v úvahu vzít další faktory: váš životní styl, věk a hmotnost. To vše má na stravování vliv. Ale které okamžité diety jsou považovány za nejefektivnější?

Kodaňská dieta – v krajním případě

Jde nyní o jednu z nejvíce používaných rychlých diet na hubnutí. I když nelze popřít její vysokou účinnost, není zcela bez nevýhod. Je založena na poměrně přísné dietě, ve které denní množství jídla nesmí přesáhnout 900 kalorií. Kodaňská strava je typickou léčbou upravenou pro rychlé výsledky – trvá pouhých 13 dnů (proto se často nazývá třinácti denní dieta), během kterých byste měli přijít o nejméně 7 kilo. Nicméně, oběti je třeba přinést …

Při této dietě musíte držet striktně předem sestavené menu a nemůžete si dopřát žádných svačinek. Jakékoliv porušení pravidla je považováno za neúspěch, protože to přeruší léčbu. Základem jídelníčku je: libové maso, vejce, zelenina a omezené množství ovoce. Konzumace obilovin, sladkostí a alkoholu je přísně zakázána. Zajímavé je, že kodaňská strava je jednou z mála, která umožňuje pití kávy – kofein, který je v ní obsažen ve skutečnosti stimuluje látkovou výměnu, a tím urychluje proces hubnutí. Je velmi důležité dodržovat přísně hodiny jídla: snídaně by měla být mezi 8 a 9 hodinou, obědy mezi polednem a druhou hodinou odpolední, večeře mezi čtvrtou a šestou odpolední.

Kodaňská dieta je rychlým způsobem, jak zeštíhlit vaší postavu těsně před svátky. Nicméně na rozdíl od ujištění jejich tvůrců, není určena pro každého. Vzhledem k její velmi restriktivní povaze se nedoporučuje pro fyzicky pracující, mladé matky a všem lidem, kteří trpí vysokým krevním tlakem a žaludečními potížemi. Jídelní lístek není příliš pestrý a postrádá hodnotné sacharidy a vlákninu. Vláknina je to, co přispívá ke snížení chuti k jídlu. Tato dieta také vylučuje školení nebo jakékoliv fyzické aktivity. Po skončení navíc mnoho lidí zaznamenalo pokles energie, všeobecnou tělesnou slabost a problémy s pletí a vlasy.

Vzorový jídelníček kodaňské diety

Den 1 a 8

 • Snídaně: šálek kávy s jednou kostkou cukru
 • Oběd: 2 vařená vejce, dušený špenát, středně velké rajče
 • Oběd: hovězí steak, hlávkový salát s olejem a citronem

Den 2 a 9

 • Snídaně: šálek kávy s jednou kostkou cukru
 • Oběd: hovězí steak, hlávkový salát s olejem a citronem, grep
 • Oběd: plátek libového šunky, 2-3 šálky bílého jogurtu

Den 3 a 10

 • Snídaně: šálek kávy s jednou kostkou cukru
 • Oběd: Dušený špenát, středně velké rajče, grep nebo jablko
 • Obědy: Plátek libové, kuřecí šunky, 2-3 šálky bílého jogurtu, 2 vejce natvrdo

Den 4 a 11

 • Snídaně: šálek kávy s jednou kostkou cukru
 • Oběd: 100 g odtučněného tvarohu, strouhaná mrkev, 2 natvrdo uvařená vejce
 • Oběd: salát z čerstvého ovoce, 2-3 šálky bílého jogurtu

Den 5 a 12

 • Snídaně: velká strouhaná mrkev, citronová šťáva
 • Oběd: pečená nebo dušená ryba (treska nebo pstruh)
 • Oběd: hovězí steak, brokolice, hlávkový salát

Den 6 a 13

 • Snídaně: šálek kávy s jednou kostkou cukru
 • Oběd: celé pečené nebo vařené kuře, listy hlávkového salátu s olejem a citronem
 • Večeře: 2 vejce natvrdo, strouhaná mrkev

7 den

 • Snídaně: šálek kávy s jednou kostkou cukru
 • Oběd: kuřecí, grilované maso
 • Večeře: ne

Dr. Dukan a jeho dieta

Na rozdíl od jiných diet rychlého hubnutí, ve kterých je hubnutí stejně rychlé jako následné zvýšení tělesné hmotnosti, Dukanova dieta vám dává dobrou šanci na trvalé výsledky bez obávaného jojo efektu. Je založena na zvýšení denního množství příjmu bílkovin a zároveň na omezení výrobků, které mají vysoký obsah sacharidů a tuků. V důsledku toho se první účinky léčby zdají být velmi rychle.

Dukanova dieta se zdá být dobrým řešením pro odvážné a vytrvalé. Hlavním předpokladem této stravy je přimět tělo použít nahromaděný tuk pro výrobu energie. Celý program je rozdělen do čtyř postupných kroků, které nezahrnují drastické snížení kalorického příjmu výrobků, takže postupně přinutí tělo ke zdravým stravovacím návykům.

 • Fáze šoku – trvá asi 10 dní. V této fázi se jídelníček skládá hlavně z produktů poskytujících plnohodnotné živočišné bílkoviny. Jíst budete pouze tolik, abyste zabránili pocitu hladu. Tím se zabrání svačinkám ve chvílích dočasného hladu.
 • Druhá fáze – přeměna – jak již název napovídá, vyznačuje se střídáním jídelníčku, kde by se protein z potravin měl úzce spojit s proteiny ze zeleniny. Toto pravidlo platí do dosažení požadované hmotnosti.
 • Fáze III upevňovací účinky – jejím úkolem je sjednotit nové stravovací návyky a vyhnout se jojo efektu. Doba trvání této fáze se odvíjí od počtu ztracených kilogramů (půl kila za každý 10. den). Strava je obohacena o celozrnný chleba, sýr a kus ovoce s nízkým obsahem cukru.
 • Stabilizační fáze IV – tato fáze není doprovázena značnými omezeními, ale některé potraviny jsou stále vyloučeny ze stravy, jako sladkostí a slazené nápoje.

Sepsání výhod této diety by mohlo chvíli trvat. Nicméně, tato strava není zcela bez nevýhod. Ti, kteří se stravují podle nutričního plánu, si často stěžují na zácpu, letargii a malátnost. To je pravděpodobně výsledkem závažného nedostatku vitamínů v souvislosti s ukončením konzumace produktů, které obsahují cenné vitamíny B a minerální látky (zinek, měď, selen). Nadměrný příjem bílkovin si vybírá daň také na ledvinách a játrech.

Vzorek menu Dukanovi diety

Fáze šoku

 • Snídaně: káva nebo čaj bez cukru, plátek libového kuřecího masa nebo šunky nebo jedno vejce na měkko
 • Brunch: šálek bílého jogurtu nebo 100 gramů bílého sýra
 • Oběd: kuřecí prsa pečená s bylinkami
 • Odpolední svačina: jogurt
 • Večeře: 2 plátky sýra, 2 vejce natvrdo, kus vařeného masa
 • na konci dne, můžete sníst lžíci ovesných otrub s trochou jogurtu

Střídavá fáze

 • Snídaně: káva nebo čaj bez cukru, šálek bílého jogurtu smíchaný s čerstvým ovocem
 • Oběd: odtučněný tvaroh
 • Večeře: 200 g dušené tresky, sklenice vody, špenát, salát se strouhanou mrkví
 • Čaj: 200 gramů tučného tvarohu
 • Večeře: plátek uzeného lososa, 2-3 střední rajčata, vejce uvařené natvrdo

Fáze upevňování účinků

 • Snídaně: káva nebo čaj bez cukru, plátek libové šunky, 2 plátky sýra, 2 plátky celozrnného chleba, jablko
 • Brunch: odtučněný tvaroh
 • Oběd: vařená kuřecí prsa, vařený květák nebo brokolice
 • čaj: 200 gramů tučného tvarohu se lžičkou sladidla
 • Večeře: salát z čerstvého ovoce

Fáze stabilizace

Můžete jíst, co chcete, kdy chcete. Obecně však platí, že byste si měli uchovat zdrženlivost. Fast foody, sladkosti a sladké nápoje ničí každý boj s kily. Místo toho byste měli sáhnout po zdravých potravinách v mírném množství, například po ovoci a zelenině. Stále platí protein jeden den v týdnu, použijte jídelníček z fáze šoku.

Hubnutí není jenom dieta

Každé tělo je jiné a vražedné diety tak nemohou vždy přinést očekávané výsledky. Namísto půstu byste si měli zvolit dietu, která je zaváděna postupně. Pokud budeme věnovat větší pozornost tomu, co a kdy jíme, naše váha začne padat sama o sobě. Nezapomeňte, že je také nutné jíst pravidelně, protože jedině tak se můžete postarat o normální fungování metabolismu. Slazené nápoje a alkohol nahraďte minerální vodou a buďte připraveni na systematickou fyzickou aktivitu. Zapojte aerobní cvičení, jako je běh nebo jízda na kole. S těmito radami nejen zlepšíte svou kondici a zhubnete, ale také se dobře postaráte o své zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *